Wykład w Ryczywole

 

12 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Ryczywole, gdzie wykładu wysłuchało ok 60 uczniów.  "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani Aldonie Janc, kierownik Biblioteki Publicznej w Ryczywole.


wykad_RyczywjpgWykład w Obornikach

 

4 grudnia odbyliśmy spotkanie w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach w ramach projektu "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani Beatcie Łukasiewicz-Lorent oraz Pani Agnieszce Muszak.


Wykad_ObornikijpgWykład w Gnieźnie

 

21 listopada mieliśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. Wykłady wysłuchało około 100 uczniów.  "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Za zaproszenie i  pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani Annie Kowszewicz.


1ajpg.Wykład w Czerwonaku

 

13 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" odbyło się spotkanie pod nazwą "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu wzięli udział członkowie miejscowego Klubu Seniora, którzy podzieli się z nami swoją wiedzą i wspomnieniami. Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani Sylwii Rubach.


20191113_102751jpg


Wykład w Kicinie

 

7 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" odbyło się spotkanie pod nazwą "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu wzięli udział członkowie miejscowego Klubu Seniora, którzy podzieli się z nami swoją wiedzą i wspomnieniami. Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani Sylwii Rubach.


20191107_172840jpgWykład w Ryczywole


17 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole odbyło się spotkanie pod nazwą "Czerwone szkoły. Niezakończona historia" współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Za pomoc w organizacji spotkania i miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy Pani Annie Nowickiej, dyrektor GOK Ryczywół, Pani Aldonie Janc, kierownik Biblioteki Publicznej w Ryczywole oraz  Pani Stefanii Zielińskiej.


Ryczyw_wykadjpg


Wykład w Koziegłowach


8 września w Koziegłowach przeprowadziliśmy wykład na temat czerwonych szkół. Zaprosił nas tamtejszy Klub Kobiet Kreatywnych działający przy Kole Gospodyń Wiejskich na osiedlu Karolinka. Serdecznie dziękujemy za organizację spotkania, miłe i bardzo smaczne przyjęcie:). Projekt " Czerwone szkoły. Niezapomniana historia" realizowany jest dzięki dofinansowaniu udzielonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.


Koziegowy1jpgWykład w Łobżenicy


15 maja gościliśmy z naszym wykładem w Bibliotece w Łobżenicy. Bardzo dziękujemy Pani Alicji Smoguła za zaproszenie i organizację spotkania. W sali Centrum Kultury zebrały się osoby zainteresowane przeszłością, związane z Towarzystwem Miłośników Łobżenicy. Miło nam było poznać Panią Barbarę Dubiela, redaktor naczelną miesięcznika "Panorama Łobżenicy", tym bardziej, że przygotowując książkę "Czerwone szkoły" korzystaliśmy z pracy męża Jana Dubiela, który wraz z Martą Konek napisał książkę pt."Łobżenica. Miasteczko na Krajnie". Dziękujemy za przyniesione zdjęcia, bardzo jesteśmy wdzięczni za wypożyczone ze szkoły, wyjątkowo piękne, kroniki. Szczególnie te najstarsze stanowią prawdziwe dzieło sztuki.


ok1jpgWykład w Połajewie


10 maja gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Połajewo. Za miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy Pani Joannie Sobkowiak i wszystkim obecnym na wykładzie pasjonatom lokalnej historii. 


20190510_175231jpgWykład w Krosinku


Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie w konkursie Urzędu Marszałkowskiego na rok 2019 i będziemy kontynuować nasz projekt pod nazwą "Czerwone szkoły. Niezakończona historia".  

20 marca odwiedziliśmy Szkołę Podstawową " Pod lipami" w Krosinku. Serdecznie dziękujemy dyrekcji i gronu za miłe przyjęcie. Naszych trzech wykładów z uwagą wysłuchało około 120 dzieci!krosinko_ok2ajpg


Wykład w Promnicach


12 grudnia odwiedziliśmy, jak zawsze przychylne naszym inicjatywom Koło Gospodyń Wiejskich w Promnicach. Serdecznie  dziękujemy Pani Violetcie Kwiatkowskiej  za organizację wykładu. Spotkanie przyniosło sporo nowych informacji o dziejach szkół w Promnicach i Bolechowie, za co dziękujemy. Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


promnicejpgWykład w Rogoźnie

   

11 grudnia zawitaliśmy z naszym z wykładem w gościnne progi Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rogoźnie. Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie Gromanowskiej za organizację wykładu i miłe przyjęcie. Cieszymy się, że spotkanie obudziło wspomnienia i stało się przyczynkiem do długich rozmów Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


rogozno_UTWjpgWykład w Poznaniu

   

13 listopada gościliśmy w Akademii Babci i Dziadka w Poznaniu na ulicy Poplińskich. Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie Dybie za organizację spotkania, a uczestnikom za miłe przyjęcie i zainteresowanie tematyką wykładu. Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


klanza_KLUB_SENIORA_POZNAjpg
Wykład w Mosinie

         

    Za nami kolejny wyjazd i wykład. Tym razem 7 listopada gościliśmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Mosinie, mieszczącym się w pięknej czerwonej szkole.. Serdecznie dziękujemy dyrektor ośrodka Pani Bożenie Mazur za miłe przyjęcie oraz Pani Oli Kozłowskiej za organizację spotkania. Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


mosina_grafikajpgWykład w Pniewach

         

    29 października byliśmy w Pniewach, gdzie dla pniewskiego UTW przeprowadziliśmy nasz wykład. Spotkanie było okazją do wspomnień i opowieści o dawnych czasach i nauczycielach. Serdecznie dziękujemy dyrektor Biblioteki Publicznej w Pniewach Pani Joannie Superczyńskiej za pomoc w organizacji wykładu oraz miłe przyjęcie. Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


pniewy_zdjeciejpg

                                               


Wykład w Łeknie

         

    24 października odwiedziliśmy Łekno, gdzie w tamtejszej sali widowiskowej przeprowadziliśmy wykład na zaproszenie Urzędu Gminy Wągrowiec. Wypełnione interakcją spotkanie było miłym zakończeniem tego dobrego, intensywnego dnia. Serdecznie dziękujemy Panu Przemysławowi Majchrzakowi wójtowi gminy Wągrowiec za przychylność dla naszego projektu, a Pani Kamili Kłos za świetną organizację spotkania.   Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


ekno1JPGWykład w Złotowie

         

    24 października gościliśmy w Złotowie, gdzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida wygłosiliśmy wykład o "Czerwonych szkołach". Po wykładzie przez przeszło godzinę rozmawialiśmy, słuchaliśmy, zbieraliśmy informacje. Mieliśmy również okazję zwiedzić prywatne muzeum prowadzone z pasją i sercem przez pana Tadeusza Stecyka. Historia ziemi złotowskiej, o której niewiele wcześniej wiedzieliśmy, zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie.
Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Sylwii Mróz oraz całemu zespołowi, a za aktywny udział wszystkim uczestnikom spotkania. Szczególnie nisko kłaniamy się Panu Jerzemu Kloskowskiemu, długoletniemu dyrektorowi Muzeum Ziemi Złotowskiej. Jego mądre słowa na długo pozostaną w naszej pamięci. Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Zotw1JPG           Zotw_2JPGWykład w Kiszkowie

         

     18 października odwiedziliśmy gościnne Kiszkowo i Klub Seniora działający przy Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo. Nasz wykład "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" spotkał się z dużym zainteresowaniem, a zainspirowane nim rozmowy i wspomnienia ciągnęły się przez długie minuty. Bardzo się z tego ucieszyliśmy.

Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Renacie Domagalskiej, a za aktywny udział wszystkim uczestnikom spotkania.

Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

20181018_154753jpgWykład w Pępowie

          

       8 października odwiedziliśmy Pępowo koło Gostynia i tamtejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Nasz wykład "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć"  wywołał żywe reakcje, co nas bardzo ucieszyło. Otrzymaliśmy ciekawe materiały oraz informacje o miejscowych szkołach.                          Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Mirosławie Bigaj.

Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


UTW_Ppowo_okjpg


Wykład w Międzychodzie

     

            2 października z wykładem "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" zawitaliśmy do Międzychodu. Spotkaliśmy się z seniorami zrzeszonymi w klubie "Złoty wiek", najstarszym międzychodzkim klubie seniora. Za pomoc w organizacji spotkania i przemiłą atmosferę serdecznie dziękujemy kierowniczce klubu, pani Marioli Tyburskiej. Spotkanie było okazją do szkolnych wspomnień, którymi podzielili się z nami obecni na wykładzie klubowicze.

Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Miedzychod_wyklad_1JPG           


Wykład w Białośliwiu

      

            1 października z wykładem "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" przyjechaliśmy do Białośliwia. Spotkaliśmy się z miłym przyjęciem, za które raz jeszcze serdecznie dziękujemy. Po wykładzie przeprowadziliśmy wiele ciekawych rozmów, a potem zaproszeni zostaliśmy przez p.p. Wojciecha i Piotra Coblewskich do zwiedzenia Regionalnej Izby Pamięci mieszczącej się w niezwykłym miejscu, XIX wiecznym spichlerzu ryglowym o nazwie " Wacek" . Ogromne wrażenie zrobiła na nas ilość i jakość eksponatów zgromadzonych tam przez naszych gospodarzy.  Dzięki tej wycieczce poznaliśmy lepiej ciekawą historię Białośliwia i jej mieszkańców. Wyjechaliśmy oczarowani, przyrzekając sobie powrócić  do tej urokliwej nadnoteckiej miejscowości.

Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu  Województwa Wielkopolskiego.Biaoliwie_wykad1JPG                Biaoliwie_wykad2JPGWykład w Osieku k. Wyrzyska

      

          W środę 22 sierpnia o godzinie 16.00 odbyliśmy kolejne spotkanie z wykładem "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć". Tym razem zawitaliśmy do pięknie położonego Osieka nad Notecią koło Wyrzyska. Pragniemy w tym miejscu podziękować pani Danucie Błażejczyk i paniom z zespołu "Osieczanki" działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku za bardzo miłe i smaczne :)  spotkanie. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać słuchaczki, że czerwone szkoły stanowią ważną część naszej spuścizny kulturowej.      Z niecierpliwością czekamy na szkolne zdjęcia, wspomnienia, anegdoty.

Projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" współfinansowany jest ze środków publicznych Samorządu

Województwa Wielkopolskiego.V__0FE5jpg

Osiek, w trakcie wykładuWP_20180822_17_14_46_Projpgpamiątkowe zdjęcie po wykładzie


Wykład w Grodzisku


 W środę 27 czerwca projekt "Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć" gościł w tętniącym życiem Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej "Promessa" w Grodzisku Wielkopolskim. 

 Dziękujemy za zaproszenie i bardzo serdeczne przyjęcie Pani Beacie Głowackiej oraz wszystkim osobom uczestniczącym w wykładzie za uwagę i zaangażowanie.

  Na spotkanie przyszli przedstawiciele rożnych grup senioralnych, osoby zainteresowane historią i na różne sposoby związane ze szkolnictwem. Opowieść o czerwonych szkołach spotkała się z żywą reakcją. 

 Po raz kolejny okazało się też, że świat jest mały. Nawiązaliśmy kontakty, otrzymaliśmy informacje na temat grodziskich szkół, które już przynoszą efekty.

  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy :)  a każdego kto jeszcze nie był zachęcamy do odwiedzenia Grodziska, miasta, które nam się bardzo spodobało.


Wykład w Lubaszu 

 11 czerwca z historią "Czerwonych szkół" zawitaliśmy do Towarzystwa Seniorów " Słoneczko" w Lubaszu.      W pięknie położonej nad jeziorem salce Gminnego Ośrodka Kultury zebrało się ponad dwadzieścia osób,       wśród nich dawni nauczyciele, kierownicy i dyrektorzy szkół oraz zainteresowani tematem mieszkańcy.     Spędziliśmy naprawdę miłe i ciekawe przedpołudnie. Jesteśmy pod wrażeniem sprawności organizacyjnej animatorów spotkania (specjalne podziękowania składamy panu Zygfrydowi Kozera, całej Radzie Seniorów oraz panu Sławomirowi Magdziarz) jak również merytorycznego przygotowania uczestników, których opowieści i historie już niedługo znajdą się na naszej stronie www, o co zadba specjalnie powołany przez lubaskich seniorów "Zespół do opracowania historii szkół" pod przewodnictwem Państwa Barbary i Bronisława Figiel.

1JPG


Wykład w Owińskach

 4 czerwca w Klubie Seniora " Złota Jesień" w Owińskach odbył się pierwszy z serii przygotowanych przez nas wykładów " Czerwone szkoły. Przywracamy pamięć".  Frekwencja dopisała ( było około 40 osób), a po prelekcji odbyliśmy klika obiecujących rozmów. Na pewno z częścią słuchaczy spotkamy się raz jeszcze, aby wysłuchać  ( i zapisać) ich niezwykle ciekawe opowieści oraz wspomnienia ze szkół, do których uczęszczali i w których uczyli. Klub Seniora w Owiskach 2JPG